Мікориза – інвестиції у здоров’я саду

Взаємовигідна співпраця двох різних організмів – не рідкість у природі. При цьому «партнери» зазвичай спаровані так, що негативний вплив одне на одного відсутній або мінімальний, а вигода від співіснування максимальна. Яскравим прикладом такої взаємодії є мікориза.
Для початку треба розібратися, що саме криється під цим поняттям. Мікориза – це симбіоз гриба з рослиною. Міцелій гриба колонізує корені, проникає вглиб клітин і допомагає рослині у поглинанні значно більшої кількості води та корисних речовин. Мікоризоутворюючі гриби:
розкладають деякі органічні сполуки, що у ґрунті мають недоступну для поглинання рослинами форму;
сприяють засвоєнню фосфору, ка- лію, кремнію та сполук азоту;
синтезують вітаміни й активатори росту;
натомість рослини діляться з мікоризоутворюючими грибами, що з'являються в результаті фотосинтезу.
+ Ще один вагомий «плюс» співжиття рослини та гриба полягає в тому, що другий має фунгіцидні властивості.
Гіфи грибів не лише механічно (вкривають корені густо сплетеним чохлом) захищають від патогенів, а ще й виробляють фітоалексини – природні антибіотичні речовини, що підвищують імунітет рослини й пригнічують інфекції.
МІКОФРЕНД® В РОБОТІ
Зрозуміло, що відкриття такої вигідної у всіх поняттях взаємодії не могло пройти повз увагу науковців. Вони взяли її на озброєння та створили мікоризуючі препарати. Одним з дієвих є Мікофренд®, особливістю якого є поєднання в одному препараті мікоризоутворюючих грибів Glomus та корисних мікроорганізмів, що покращують утворення мікоризи. Крім того, у складі є гриб Trichoderma harzianum, що перешкоджає розвитку кореневих і прикореневих гнилей та стимулює збільшення кореневої системи. Доповнюють склад фосформобілізуючі бактерії (Bacillus subtilis, Bacillius megaterium var. phosphaticum, Bacillus muciloginosus, Enterobacter sp) та біологічно активні речовини – фітогормони, вітаміни, фунгіциди, амінокислоти.
Завдяки препарату відбувається:
активне заселення кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та ризосферними бактеріями;
збільшення площі поглинання кореневої системи рослин шляхом утворення та розвитку мікоризи;
вироблення природних антибіотиків заселеними грибами й бактеріями та пригнічення розвитку збудників хвороб (фузаріозу, фітофторозу, альтернаріозу);
забезпечення рослин вітамінами, фітогормонами, амінокислотами, а також збалансованим мінеральним живленням (азотом, фосфором, калієм, кальцієм тощо);
покращення схожості насіння, приживлюваності розсади та саджанців.
Мікоризацію можна проводити
ТРЬОМА СПОСОБАМИ:
Найбільш ефективний – замочування коренів рослин в бовтанці (суміші землі, Мікофренду® та води). Для цього розчиніть 2–4 г біопрепарату у 1 л води для овочевих культур або 4–6 г у 5 л води для саджанців ягідних кущів та плодових дерев. Після чого висадіть та полийте залишками розчину.
Можна обробити насіння, замочивши його у день висіву на 1–2 год у розчині 2–3 г/л води. При вирощуванні розсади Мікофренд® можна внести у ґрунтосуміш у сухому вигляді із розрахунку 2 г/кг субстрату (обидва компоненти треба ретельно перемішати).
Можна мікоризувати й вже висаджені рослини. Це відновить загальну екосистему вашого саду, в результаті чого покращиться забезпечення рослин поживними речовинами, вологою, захистом від захворювань без додаткового втручання людини. У цьому випадку робочим розчином треба полити рослини під корінь (мікоризні гриби мають потрапити якнайближче до кореня для створення більш тісного контакту між ними з утворенням грибокореня – мікоризи) 2–3 рази з періодичністю у 20 днів.
ДІЄВО! Усі препарати бажано поєднувати в одній баковій суміші з прилипачем Липосам® – він затримає діючі речовини на поверхні рослин і тим самим подовжить їхню дію.